Zaburzenia komunikacji werbalnej wymagają diagnozy, która pozwoli określić poziom rozwoju wszystkich funkcji poznawczych, warunkujących nabywanie mowy.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym, stosowanym w naszym gabinecie, jest niewerbalny test SON-R 2-8. Jego autorzy to holendersy psychologowie: Autorzy: Snijders-Oomen, Peter Tellegen, Marjolijn Winkel, Barbara Wijnberg-Williams, Jaap laros.

Test został opracowany dla dzieci w wieku od 2 do 8 lat. Składa się z 6 podtestów, warunkujących nabywanie języka. Umożliwia określenie preferencji stronnych, czyli wykorzystywania podczas rozwiązywania zadań mechanizmów prawopółkulowych (całościowych, globalnych) lub lewopółkulowych (sekwencyjnych, z zachowaniem kolejności następujących po sobie elementów). Na podstawie wyników testu obliczany jest także iloraz inteligencji. Badanie testem pozwala określić wiek rozwojowy dziecka w poszczególnych obszarach, niezależnie od wieku kalendarzowego. Wskazuje także obszary wymagające wsparcia lub/oraz takie, w których dziecko wykazuje ponadprzeciętne zdolności, czyli daje pełen obraz możliwości dziecka, jego słabych i mocnych stron. Dzięki temu możliwe jest poznanie przyczyn problemów z rozwojem mowy i opracowanie indywidualnego planu terapii. Ważne, że do przeprowadzenia diagnozy nie jest konieczny kontakt werbalny z małym pacjentem.