Zapraszam do mojego gabinetu

Nazywam się Dorota Rycerz-Kisielewska. Urodziłam się i mieszkam w Krakowie.
Jestem neurologopedą, logopedą, filologiem polskim. Ukończyłam filologię polską w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe studia logopedyczne i neurologopedyczne w Uniwersytecie Pedagogicznym.

Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w placówkach oświatowych, ośrodkach integracyjnych oraz w prywatnym gabinecie. Pracuję głównie z dziećmi z dużymi deficytami rozwojowymi, których konsekwencją są także zaburzenia mowy. Większość z nich w ogóle nie rozwinęła systemu językowego, są to dzieci niemówiące, dlatego ten system musimy od początku razem zbudować. Nieodzownym elementem tej pracy jest MTG – manualne torowanie głosek, metoda opracowana przez Elżbietę Wianecką, polegająca na manualnym uruchomieniu wzorca artykulacyjnego u osób, które tego wzorca nie mają i nie potrafią naśladować.

Terapia polega na usprawnianiu wszystkich funkcji poznawczych; jej celem jest poprawa funkcjonowania dziecka w życiu codziennym, dostosowanie się do wymagań edukacyjnych. Podstawą tego procesu jest rozumienie i używanie języka, bo tylko w ten sposób można najpełniej przekazywać informacje, emocje, potrzeby, wymagania. Wymierne efekty terapii są możliwe dzięki aktywnej współpracy z rodzicami, których zaangażowanie i zrozumienie jest bardzo pomocne. Prowadzę także terapię ogólnorozwojową dla dzieci bez zaburzeń, aby zwiększyć ich potencjał intelektualny. Pomagam uczniom z trudnościami w nauce na pierwszym etapie edukacyjnym i starszym.

Prowadzę terapię dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju:

  • z autyzmem
  • z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
  • z zespołem Aspergera
  • z zespole Downa
  • z alalią
  • z afazją dziecięcą
  • z afazją u dzieci
  • zagrożonych dysleksją
  • z niezakończonym/opóźnionym rozwojem mowy

Terapia jest prowadzona według założeń Metody Krakowskiej. Korzystam ze wszystkich 17 technik tej metody, w tym z najbardziej rozpoznawalnej: wczesnej nauki czytania metodą symultaniczno – sekwencyjną prof. Jagody Cieszyńskiej. Wczesna nauka czytania jest elementem budowania systemu językowego, szczególnie u dzieci z dużymi zaburzeniami mowy lub dzieci niemówiących, z zaburzeniami rozwojowymi. Opanowanie tej umiejętności może się być kluczową formą komunikacji z drugim człowiekiem, jeśli uruchomienie wzorca artykulacyjnego okaże się niemożliwe (szczególnie u dzieci autystycznych).  Za pomocą czytania dzieci mają możliwość ćwiczenia bardzo zaburzonej artykulacji w inny sposób niż kontrolowane powtarzanie itp. Czytając, zapominają, ze w ogóle ćwiczą, a to wspaniała baza do budowania relacji.

Prowadzę terapię miofunkcjonalną (jej celem jest ustabilizowanie czynności prymarnych: oddychania, żucia, połykania, utrzymywania prawidłowej pozycji spoczynkowej języka) u dzieci i osób dorosłych. Są to ćwiczenia narządów artykulacyjnych, które tworzą bazę do właściwej artykulacji, Często, szczególnie u osób dorosłych, te ćwiczenia okazują się najważniejsze w terapii wad wymowy oraz przyczyniają się do poprawy warunków zgryzowych.

Pracuję z osobami dorosłymi, które utraciły umiejętność mówienia na skutek incydentów neurologicznych, urazów lub chorób. Aby uruchomić wzorzec artykulacyjny,  korzystam z technik manualnych, które w większości przypadków okazują się jedynym sposobem odzyskania zdolności mówienia. Poza pracą nad językiem konieczne są całościowe oddziaływania terapeutyczne, których celem jest poprawa funkcjonowania pacjenta. Utrata zdolności mówienia nie jest bowiem jedynym deficytem, który wynika z uszkodzenia struktur mózgu. Zwykle oznacza ono przede wszystkim obniżenie zdolności poznawczych: rozumienia, pamięci, przeprowadzania operacji myślowych.

Prowadzę także terapię zaburzeń mowy u pacjentów dorosłych, bez stwierdzonych i rozpoznanych schorzeń neurologicznych, czyli po prostu terapię wad wymowy. Wady wymowy dają się korygować w każdym wieku. Wszystko zależy od woli i determinacji pacjenta, a także od innych zmiennych: warunków zgryzowych, anatomicznych, postawy ciała, napięcia mięśniowego itp. Szczególnie ważna jest konsultacja neurologopedyczna PRZED założeniem stałego aparatu ortodontycznego!

Terapia jest zawsze indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta. W przypadku dziecka – od etapu rozwojowego, na jakim się znajduje (wiek kalendarzowy nie jest decydującym czynnikiem).

Zapraszam!